Czytelnia na Skale

Znajdziesz tu artykuły, recenzje książek, które warto przeczytać. Staramy się, aby proponowane przez nas treści pozwalały na formowanie światopoglądu oraz, by poszerzały horyzonty. Nasza czytelnia będzie cyklicznie wbogacana nowymi tekstami.Gaudete et exsultate
– o powołaniu do świętości w życiu współczesnym. Brzmi jak tytuł jednej z homilii św. Josemarii… tymczasem jest to adhortacja papieża Franciszka.
Dla kogo jest świętość, czy świętość to niezwykłość, czy normalny człowiek może podołać?

Cytaj dalej >> https://ekai.pl/adhortacja-apostolska-papieza-franciszka-gaudete-et-exsultate/“Pokora – cnota niepopularna…”

Bóg stał się mały, abyśmy mogli stać się wielcy, wielcy prawdziwą wielkością: pokorą serca.

Czytaj dalej >> http://opusdei.pl/pl-pl/document/drzwi-pokory/


“Dziesięć sposobów na poprawę wzajemnego szacunku w rodzinie”

Z okazji uroczystości Świętej Rodziny publikujemy “dekalog” szacunku w rodzinie sporządzonego przez dra psychiatrę Aquilino Polaino.

Czytaj dalej >> http://opusdei.pl/pl-pl/article/dziesiec-sposobow-na-poprawe-wzajemnego-szacunku-w-rodzinie/


“Spotkają się ze sobą miłosierdzie i prawda”

W Roku Miłosierdzia warto przypomnieć sobie nauczanie o miłosierdziu i sprawiedliwości wygłoszone w dzień Bożego Narodzenia przez papieża Benedykta XVI. Papież przypomina że autentyczne miłosierdzie wyrasta tylko na gruncie prawdy.

Czytaj dalej >> https://w2.vatican.va/content/benedict-xvi/pl/messages/urbi/documents/hf_ben-xvi_mes_20121225_urbi.html


“O zaśmiecaniu pamięci i zobojętnieniu”

Jak długo przypadkowo ujrzane obrazy pozostają w naszej pamięci? Jak wpłynęły sceny przemocy obejrzane w dzieciństwie na późniejsze zachowania zbrodniarza? Minimum uczciwości doprowadzi ich do jednoznacznej odpowiedzi: „Obrazy mocnych wydarzeń kształtują psychikę”.

Czytaj dalej >> http://www.ostatniaszuflada.pl/westerplatte/partia-bialych.html


Wychowywać w wolności – J.M. Barrio

Zaufanie, które ktoś nam okazuje, mobilizuje nas do działania; natomiast poczucie, że nam nie ufają paraliżuje nas. Dlatego bardzo korzystne jest pomaganie dzieciom w kierowaniu ich wolnością, poprzez okazywane im zaufanie.

Czytaj dalej >> http://opusdei.pl/pl-pl/article/wychowywac-w-wolnosci/


Życie, wolność, odpowiedzialność – Benedykt XVI, homilia 3 VI 2006

Tematu wolności dotknęliśmy już przed chwilą. W opowiadaniu o odejściu syna marnotrawnego łączą się bowiem temat życia i temat wolności. Syn pragnie życia i dlatego chce być całkowicie wolny. Być wolnym znaczy — według tej koncepcji — móc robić wszystko, co się chce; nie musieć dostosowywać się do żadnych kryteriów, które są poza czy ponad mną samym. Iść wyłącznie za własnym pragnieniem i wolą. Kto tak żyje, prędko zderzy się z kimś innym, kto chce żyć w taki sam sposób. Nieuniknionym rezultatem tej egoistycznej koncepcji wolności jest przemoc, wzajemne niszczenie wolności i życia. Pismo Święte natomiast łączy pojęcie wolności z pojęciem synostwa.

Czytaj dalej >> http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/homilie/ruchyk_03062006.html


Mniejsze zło to wciąż za mało – o. Jacek Salij / Rzeczpospolita

Szczególnie mocno wybrzmiał w encyklice Evangelium Vitae protest przeciwko skorumpowaniu medycyny i prawa, które dały się wciągnąć do współpracy w zabijaniu najsłabszych, mimo że z samej swojej natury powinny ich chronić. Medycyna “staje się coraz częściej narzędziem czynów wymierzonych przeciw człowiekowi i tym samym zniekształca swoje oblicze, zaprzecza samej sobie i uwłacza godności tych, którzy ją uprawiają” (EV 4).

Czytaj dalej >> http://www.ostatniaszuflada.pl/pro-life/mniejsze-zlo-to-wciaz-za-malo.html


Nadzwyczajny Synod Biskukpów o rodzinie – ks. Ignacy Soler

Wydarzeniem października roku 2014 w Kościele katolickim – i nie tylko – jest bez wątpienia Nadzwyczajny Synod Biskupów o rodzinie, który jest przygotowaniem do przyszłorocznego Zwyczajnego Synodu Biskupów na ten sam temat. Czytamy i słuchamy rzeczy zaskakujących na temat tego synodu, nadzwyczajność otacza nas wszędzie – w świecie sportowym, politycznym i religijnym, a więc żyjemy w czasach nadzwyczajnych.

Czytaj dalej >> http://ekai.pl/blogi/ksignacy/x875/nadzwyczajny-synod-biskupow-o-rodzinie/


Sztuka przebaczania – Jutta Burggraf

Gdy ktoś w przepełnionym autobusie nadepnie nam na nogę i uprzejmie prosi o wybaczenie, zwykle nie sprawia nam wiele trudu, aby uśmiechnąć się do naszego winowajcy, nawet jeśli nas zabolał palec. Wiemy, że ten drugi nie chciał nam umyślnie zadać bólu; po prostu nie uważał albo padł ofiarą siły ciążenia. W każdym razie nie jest odpowiedzialny za swój czyn. Brakuje tutaj istotnego powodu, aby móc przebaczyć w prawdziwym sensie tego słowa. Akt przebaczenia odnosi się do zła, które inny uczynił nam (mniej lub bardziej) świadomie.

Czytaj dalej >> http://polka1.pl/psychologia/sztuka-przebaczenia?page=0,0


Racjonalność naukowa i technokracja – Ana Marta Gonzalez

W drugiej połowie XIX wieku ludzie dają się zdeterminować przez wizję świata opartą wyłącznie na naukach pozytywnych, przez prosperity, której są dłużnikami. Skutkiem tego jest obojętne oddalenie od pytań decydujących o autentycznym humanizmie. Nauka jedynie faktów sprawia, że osoba ludzka też zostaje zredukowana jedynie do faktów.

Czytaj dalej >> http://polka1.pl/filozofia/racjonalno%C5%9B%C4%87-naukowa-technokracja?page=0,0


O korzeniach kultury eruopejskiej – Benedykt XVI

Dziś wieczorem chciałbym mówić o początkach teologii zachodniej i korzeniach kultury europejskiej. Jak wspomniałem na wstępie, miejsce, w którym się dziś spotykamy, jest emblematyczne. Jest ono związane z kulturą monastyczną. Młodzi mnisi, którzy tu żyli, z pasją rozwijali swoje powołanie i dobrze wypełniali swoją misję. Czy dziś to miejsce może nam jeszcze coś powiedzieć, czy też pozostaje już tylko świadectwem minionego czasu?
Czytaj dalej >> http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/speeches/2008/september/documents/hf_ben-xvi_spe_20080912_parigi-cultura_pl.html


Naprotechnologia – poczęcie bez konfliktów sumienia i odskocznia dla in-vitro  – Barbara Waloch

W ostatnim roku w Polsce wiele się mówi o NaProTechnology. Jest ona obecna w świecie już blisko 30 lat, w Europie – od około 10 lat, a w Polsce dopiero zaczyna być dostępna. Cóż to takiego i czym różni się od metod tzw. wspomaganego rozrodu? Okazuje się, że jest to po prostu nowa dziedzina medycyny.

Czytaj dalej >> http://polka1.pl/medycyna/naprotechnology-nadzieja-dla-malzonkow-poczecie-bez-konfliktu-sumienia?page=0,0


Budować rodzinę – wydawnictwo Apostolicum

“Wychowywać dziś”: ta książka jest fundamentem całej serii „Budować rodzinę”. Ma na celu pomoc rodzicom i wychowawcom w edukacji dzieci. Opisuje znaczenie okresów sensytywnych i działań instynktownych. Choć odnosi się to nowoczesnych teorii pedagogicznych, jest to bardzo praktyczna pomoc w wychowaniu.

Czytaj dalej >> http://www.akademiafamilijna.pl/materialy/ksiazki


Czym jest pokora… czy całkiem już “niemodna” – ks. Stefan Moszoro Dąbrowski
Kiedy człowiek całą uwagę skupia na własnym „ja”, kiedy ciągle zastanawia się, czy ktoś go pochwali czy skrytykuje, wyrządza sobie ogromne zło.

Czytaj dalej >> http://www.ostatniaszuflada.pl/westerplatte/niemodna-pokora.html

Skała, Akademik w Krakowie, Akademik, Kraków

Save

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: